niedziela, 8 grudnia 2013

Internet - główne źródło informacji w XXI w.

Wyszukiwanie informacji w internecie.

Ciekawe materiały pomocnicze.
http://www.zs1.ostrowmaz.com/wyszukiwanie_informacji.pdf ---->bardzo wartościowy odnośnik. 
http://www.nai.edu.pl/lessons/478/ ---->interaktywna lekcja informatyki.

 Trochę czystej teorii z tego zakresu :

 Internet jest jednym z najlepszych źródeł informacji, jakie są obecnie dostępne. Najświeższe wiadomości możemy zdobyć w okamgnieniu, bez większego wysiłku. To od nas zależy, z jakiej dziedziny chcemy zdobyć informacje. Jeżeli kogoś interesuje sport, wejdzie na strony sportowe, a jeśli następnego interesuje polityka, wybierze serwisy polityczne. Strony internetowe są często aktualizowane, dzięki czemu wiadomości są najświeższe. Aby znaleźć i przestudiować interesującą nas nowinę, poświęcimy taką ilość czasu, jak jest potrzebna. W telewizji, radio, informacje są podawane w szybkim tempie. Internet jest również bardzo komfortowym źródłem informacji. Siedząc wygodnie w fotelu, możemy oglądać zdjęcia i filmy z drugiego końca świata.
Jednak jak każdy ziemski wynalazek, Internet ma również wady. Informacje mogą być nieprawdziwe lub nieaktualne. Istnieje też możliwość uzależnienia się i spędzania dużej ilości czasu przed komputerem.
Internet cały czas rozwijany jest w kierunku coraz to łatwiejszego dostępu do jak największej ilości informacji. Metodą wyszukiwania wiadomości w Internecie są wyszukiwarki internetowe. Najpopularniejsza to Google [www.google.pl], dwie najczęściej używane w Polsce: Onet [www.onet.pl] i Wirtualna Polska [www.wp.pl]. W okno wyszukiwania wpisujemy po prostu interesujące wyrażenie, pomocne wskazówki zawiera ramka obok.
Tak więc wyszukiwanie informacji w Internecie jest dziecinnie łatwe i wygodne. Sieć jest najlepszym źródłem wiadomości. Największy wpływ na tę opinię ma komfort, niska cena, ogrom informacji oraz szybkość docierania do nich.
„Przeglądarkowe” triki
Kowal - wpisując to słowo, otrzymamy zapewne strony, ogłoszenia, adresy osób zajmujących się kowalstwem. Być może w wynikach pojawią się na przykład nazwy miejscowości w których występuje słowo Kowal lub nazwiska.
Mateusz Kowal - zacieśniamy trochę pole wyszukiwania - a przynajmniej tak nam się wydaje. Teraz wyniki wyszukiwania zawierały będą strony, gdzie występuje zarówno słowo Mateusz, jak i Kowal. Wprawdzie na początku listy znajdą się najprawdopodobniej strony, zawierające obydwa te słowa, niemniej lista pojawi się obszerna.
Większe zacieśnienie wyników uzyskamy ujmując poszukiwane słowa w cudzysłowie - “Mateusz Kowal”. W takim przypadku wyszukiwarka przeglądnie strony pod kątem występowania tego konkretnego zestawienia. Jesteśmy już blisko - chociaż przy popularnych wyrazach będziemy mieli nadal sporo do przeglądnięcia.
Zaraz - przecież Mateusz Kowal pracuje w firmie ACME. Więc dlaczego nie zapytać wyszukiwarki o to? Wpisujemy więc “Mateusz Kowal” +ACME. W wynikach wyszukiwania pojawiają się strony o Mateuszu Kowalu i zarazem zawierają wyraz ACME. Dużo bardziej precyzyjne wyniki i mamy już Mateusza “na tacy”.
Co wtedy, gdy nie chcemy w wynikach Mateusza Kowala pracującego w ACME? Nic prostszego - wpisujemy “Mateusz Kowal” -ACME - znak minus wyklucza z wyników wyszukiwania strony, zawierające Mateusza Kowala i ACME.
   Obecnie do skutecznego wyszukiwania konkretnych informacji w Internecie nie wystarcza poznanie technicznych kryteriów wyszukiwania oferowanych przez wyszukiwarki. To raczej sztuka, która jest wypadkową wiedzy o działaniach wyszukiwarek, intuicji społecznej, talentu i doświadczenia. Tylko czekać, aż wyszukiwanie informacji w Internecie stanie się przedmiotem szkolnym, licealnym, a może nawet uniwersyteckim. Szukania będziemy się uczyli od najmłodszych lat, a ta umiejętność będzie jedną z podstawowych, świadczących o naszym wykształceniu. 

 Internet – główne źródło informacji w XXI wieku:

Internet stał się obecnie głównym źródłem informacji ludzi na całej planecie. Co prawda działa jeszcze prasa i telewizja, ale co rusz jesteśmy raczeni teoriami o ich śmierci. Zapewne do tego nie dojdzie, ale ich marginalizacja jest nieunikniona. Można się zgodzić z teorią, że gazety i czasopisma staną się rzeczami ekskluzywnymi. Telewizja zaś będzie coraz droższa, szczególnie kanały tematyczne, których produkcja jest kosztowna. W niedługim czasie jedynym, powszechnym źródłem informacji (dostępnym na całej kuli ziemskiej, względnie tanim) będzie Internet. To w Internecie ludzie będą poszukiwali wszelkiego typu potrzebnych informacji. Narzędziami, za pomocą których będziemy poszukiwać informacji, będą wyszukiwarki internetowe. Ich obsługa jest z pozoru bardzo łatwa, a jednak, gdy przychodzi nam szybko znaleźć konkretną informację, rzadko się to udaje. Większość ludzi nie zna technicznych kryteriów wyszukiwania oferowanych przez wyszukiwarki, a wiedzę o filozofii działania wyszukiwarek opanowała tylko nieliczna grupa specjalistów. Chcąc sprawnie poruszać się w Internecie, nauczyć się szybko odszukiwać informacje w sieci, musimy poznać nie tylko te formalne kryteria, ale także zasady działania wyszukiwarek. Szukania w sieci po porostu musimy się nauczyć. 

 Formalne kryteria wyszukiwania w wyszukiwarkach:

Na początku wyszukiwarki internetowe były nieskomplikowanymi aplikacjami, które dawały możliwość przeczesywania informacji w Internecie. Wszyscy wiedzą, jak na początku działania wyszukiwarek, otrzymane wyniki wyszukiwania odbiegały od naszych zapytań. Czasem się zastanawialiśmy, czy wyszukiwarka nas zrozumiała, czy ona porozumiewa się tym samym językiem, co my. W miarę rozwoju technologicznego wyszukiwarek dostawaliśmy coraz bardziej zaawansowane możliwości szukania. Obecnie Google poza możliwością specjalnego wpisywania zapytań (np. wpisując zapytanie składające się z kilku wyrazów w cudzysłowie otrzymamy w wynikach tylko te strony, w których jest zawarty ten zestaw wyrazów obok siebie) wprowadziło możliwość tzw. wyszukiwania zaawansowanego. Wyszukiwanie zaawansowane daje nam możliwość wyszukiwania informacji według wielu kryteriów formalnych. To znacznie ułatwia wyszukiwanie, zawężając wyniki wyszukiwania do informacji najbardziej zbliżonych do oczekiwanych odpowiedzi. Jednak jak podaje Google bardzo mało osób wykorzystuje takie funkcjonalności. Większość zapewne nawet nie jest świadoma tego, że wyszukiwarka w ogóle je oferuje. Poznanie tych kryteriów wyszukiwania zaawansowanego to dopiero pierwszy krok w nauce skutecznego wyszukiwania informacji w Internecie.

Filozofia działania wyszukiwarek:

Zdecydowana większość internautów nie zdaje sobie sprawy, na jakiej zasadzie Google wyświetla wyniki wyszukiwania. Dlaczego czasem strony, które według naszej wiedzy – bardziej zbliżone do naszego zapytania są bardzo daleko w wynikach wyszukiwania, a te nieprzydatne (często z tekstami niskiej jakości) są bardzo wysoko. To wynika nie tylko z faktu, że tym słabym stronom ktoś pomógł (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek – SEO), ale także z niedoskonałości działania wyszukiwarek. Analiza tekstu to dzisiaj najsłabsza strona działania wyszukiwarek. Wyszukiwarki cały czas pracują nad algorytmem wyszukiwania, tak, aby internauta otrzymywał wyniki najwyższej jakości. Starają się także wprowadzić elementy sztucznej inteligencji, aby lepiej rozumieć potrzeby internautów. Poznanie filozofii działania wyszukiwarek to kolejny element wiedzy dotyczącej wyszukiwania. 

1 komentarz:

  1. A to prawda, bez internetu teraz ani rusz. Korzysta się z niego każdego dnia dosłownie, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Ważne aby korzystać dlatego z usług najlepszego dostawcy internetu, w Małopolsce najlepszy to https://fiberlink.pl/ z stabilnym internetem w bardzo szybkiej prędkości.

    OdpowiedzUsuń