niedziela, 9 marca 2014

Łącza internetowe.

Łącza internetowe. 


Łącze stałe – to rodzaj podłączenia do Internetu polegający na tym, że użytkownik płacąc okresowo abonament w stałej wysokości ma nielimitowany czasem dostęp do Internetu. Niektórzy ISP stosują limity danych, po których przekroczeniu obniżana jest prędkość łącza, obecnie dostawcy w wyniku silnej konkurencji odchodzą od takich praktyk[1]. Połączenie z Internetem w tego typu łączach nie uniemożliwia korzystanie z innych usług dostarczanych przy pomocy tej samej infrastruktury jak to miało miejsce np. w połączeniach połączeniach dodzwanianych (dial up).
Stały dostęp do Internetu może być realizowany:
Szerokopasmowy dostęp do internetu – usługa polegająca na łączeniu z internetem za pomocą szybkiego łącza lub medium o dużej przepustowości. Połączenie wykorzystuje szerokie pasmo częstotliwości wytwarzane przez modem. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się technologie z rodziny DSL (xDSL), WiMAX, PON, DOCSIS lub inne podobne.
Szerokopasmowy dostęp jest przeciwieństwem dostępu wąskopasmowego, na przykład dodzwanianego z wykorzystaniem modemu telefonicznego, które ma przepływność ograniczoną do 56 Kb/s (V.92[1]) i wymaga pełnego wykorzystania pasma telefonicznego PSTN, zwykle o szerokości 3100 Hz (od 300 do 3400 Hz), podczas gdy dostęp szerokopasmowy, przez zwiększenie używanych częstotliwości i podzielenie pasma na kanały, pozwala na równoległe przesyłanie danych cyfrowych łącznie z analogową lub cyfrową komunikacją głosową. W technice DSL, w której analogowa komunikacja głosowa zajmuje pasmo do 4000 Hz, a komunikacja cyfrowa od 10 kHz do 1,1 MHz, jest to dobrze widoczne.
Istnieje wiele definicji, w zależności od trendów panujących na rynku, minimalnej prędkości dostępu szerokopasmowego: od 64 Kb/s do 2 Mb/s[2] (dla porównania można skorzystać z raportów KE[3] i OECD[4]). Z punktu widzenia techniki wyznacznikiem jest 128 Kb/s[potrzebne źródło], jako minimalna prędkość osiągana z wykorzystaniem dwóch kanałów cząstkowych łącza E1 (n*E0) po 64 Kb/s (BRI). Za przykład może posłużyć ISDN jako najwolniejszy dostęp szerokopasmowy, gdzie w podstawowej wersji stosuje się dwa kanały B po 64 Kb/s dla danych oraz kanał sygnalizacyjny D o przepływności 16 Kb/s.

Sieć komputerowa (w skrócie: sieć) – 

zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własGłównym przeznaczeniem sieci komputerowej – ideą dla której została stworzona i wciąż jest ulepszana i rozwijana – to ułatwienie komunikacji pomiędzy ludźmi, będącymi faktycznymi użytkownikami sieci. Sieć umożliwia łatwy i szybki dostęp do publikowanych danych, jak również otwiera techniczną możliwość tworzenia i korzystania ze wspólnych zasobów informacji i zasobów danych. W sensie prawnym, i w pewnym przybliżeniu, użytkownicy sieci komputerowej są również jej beneficjentaminych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. "punktami sieci".

Poniżej wyszczególniono niektóre, użytkowe cechy sieci komputerowej:
  • W środowisku sieciowym, upoważnieni użytkownicy mogą uzyskiwać zdalny dostęp do danych i informacji przechowywanych na innych komputerach w sieci, jak również sami mogą udostępniać posiadane zasoby.
W środowisku sieciowym każdy, podłączony do sieci komputer, może uzyskać dostęp do urządzeń peryferyjnych, uprzednio udostępnionych do wykorzystania sieciowego, takich jak np. drukarki sieciowe czy udostępnione pamięci masowe.
  • uruchamianie programów na komputerach zdalnych.
Użytkownicy mający dostęp do sieci mogą uruchamiać na swoich komputerach programy zainstalowane na komputerach zdalnych. Takich użytkowników nazywa się również użytkownikami zdalnymi,
  • rozpowszechnianie wolnego oprogramowania.
Sieć komputerowa, a w szczególności Internet, stymuluje rozwój i upowszechnianie oprogramowania tworzonego i udostępnianego na zasadach licencji GP.

Wśród składników sieci komputerowej można wyróżnić następujące, główne grupy:
  • hosty – czyli komputery sieciowe, dzięki którym użytkownicy mają dostęp do sieci;
  • GWIAZDA ROZSZERZONA– posiada punkt centralny i punkty poboczne. Często spotykana topologia dlasieci standardu Ethernet; sieci standardu Ethernet;  
  • HIERARCHICZNA – struktura podobna do drzewa binarnego;
       
  • MAGISTRALA – komputery współdzielą jeden nośnik kablowy;
  • PIERŚCIEŃ – komputery są połączone pomiędzy sobą odcinkami kabla tworząc zamknięty pierścień, np. token ring
  • SIATKA– sieć rozszerzona o połączenia nadmiarowe. Rozwiązanie stosowane w sieciach, w których jest wymagana wysoka niezawodność działania. 



  Urządzenia sieciowe.
  • Karta sieciowa, 
    Koncentrator (Hub) 
    Przełącznik (Switch)  
    Router 
    Access Point
    Wtórnik (Repeater)  
    Bridge

    Rodzaje medium transmisyjnego:

    Kabel RJ45 (Skrętka) 
    kabel koncentryczny 
    światłowód
    fale radiowe
  • Rodzaje sieci internetowych:
  • Najprostsza sieć komputerowa powstaje już przez połączenie ze sobą dwóch komputerów. Im liczba komputerów w sieci jest większa, tym bardziej skomplikowaną strukturę ona posiada i zajmuje większy obszar.
    Podstawowym kryterium podziału sieci komputerowych jest obszar zajmowany przez sieć.
    Rozróżniamy tutaj trzy podstawowe typy sieci komputerowych:
    ·        LAN - sieć lokalna, sieć o najmniejszym zasięgu, obejmująca budynek lub grupę sąsiadujących budynków,

    ·        MAN - sieć miejska, sieć obejmująca swoim zasięgiem miasto,

    ·        WAN - sieć rozległa, sieć o dużym zasięgu, przekraczającym obszar jednego miasta - np. sieć łącząca rozsiane po kraju lub świecie oddziały przedsiębiorstwa.


    Do zarządzania zasobami sieci służy serwer. Jest to wydzielony komputer, na którym znajduje się systemowe oprogramowanie sieciowe oraz zasoby (pliki, dyski, aplikacje, drukarki itp.). Wykonuje on określone zadania dla użytkowników sieci oraz czuwa nad prawidłowym korzystaniem z jego zasobów. Mówimy wówczas o sieci z wydzielonym serwerem. Na każdym serwerze musi być zainstalowany wielodostępny system operacyjny. Każdy z nich (Unix, Linux, Windows NT) wyposażony jest w zintegrowane oprogramowanie sieciowe. Pojęcie serwer, najprościej mówiąc, dotyczy maszyny, która w sposób kontrolowany przez administratora umożliwia korzystanie z jej zasobów. 
    Możemy się spotkać z następującymi terminami dla serwerów:
    · serwer sieciowy - wspólne korzystanie z zasobów sieci,
    · serwer baz danych - wspólne korzystanie z danych,
    · serwer WWW - wspólne korzystanie ze stron internetowych,
    · serwer FTP - wspólne korzystanie z usługi pobierania plików,
    · serwer druku - wspólne korzystanie z drukarek,
    · serwer aplikacji - wspólne korzystanie z programów.

     Organizacja pracy!

     

    Serwer (server) - główny komputer w sieci, wykonujący określone usługi na rzecz innych komputerów. Serwerami mogą być wydajne komputery klasy PC lub komputery typu mainframe.
    Stosuje się także sieci bez wydzielonego serwera - równorzędne lub równoprawne. W dużych przedsiębiorstwach i instytucjach istnieje kilka lub kilkanaście sieci lokalnych. W ich obrębie mogą pracować poszczególne grupy robocze. W celu połączenia danych ze wszystkich grup roboczych w jedną logiczną całość, tworzy się sieć korporacyjną. Obecnie sieci tego typu są zwykle oparte na idei intranetu.

    Intranet - wewnętrzna sieć lokalna w przedsiębiorstwie lub instytucji, zbudowana w oparciu o technologię wykorzystywaną w sieci WWW. Serwer WWW udostępnia swoje zasoby wewnątrz przedsiębiorstwa lub instytucji.
    Grupa robocza (Work Group) - grupa użytkowników w sieci mająca zdefiniowane dla niej zasoby programowe i sprzętowe. W obrębie jednej sieci może istnieć wiele grup roboczych. W dużych instalacjach, w których pracuje kilkaset lub kilka tysięcy komputerów tworzy się podsieci lokalne. Są one następnie łączone ze sobą w sieć szkieletową. Konstrukcja tego typu to szybka magistrala transmisji danych, która obsługuje ruch między-sieciowy. 
  • Peer to peer - 

4 komentarze:

  1. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie rozpisana zasada działania łącz internetowych i jak dla mnie również warto jest wspomnieć o sprzęcie. Dlatego jak przeczytałam na stronie http://blogotech.eu/index.php/11153-routery-cisco-idealny-wybor-do-kazdej-firmy to dziś już wiem, że routery Cisco to dobry pomysł dla każdej firmy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja mam stałe łącze w technologii światłowodowej, bez limitu danych oczywiście od https://fiberlink.pl/. Najlepszy dostawca internetu w Małopolsce, mają rozsądne ceny, można dobrać także telefon i telewizję w pakiecie, wtedy będzie jeszcze taniej. Internet działa z prędkością do 900 mb/s.

    OdpowiedzUsuń